Menu

„Autyzm wystarczy zrozumieć”- Dzień Świadomości AutyzmuW czwartek, 4 kwietnia 2019 r w Szkole Podstawowej nr 5 obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu.

Aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem, nauczycielki klasy I b przygotowały dla uczniów klas pierwszych warsztaty, które uświadomiły uczniom z jakimi trudnościami borykają się osoby dotknięte autyzmem (ASD).

Przedsięwzięcie rozpoczęło się od obejrzenia krótkiego, a zarazem bardzo kluczowego filmiku pt. „ Poznaj Marię – dziewczynkę, która lubi mieć plan” , pokazujący niepełnosprawność z perspektywy dziecka autystycznego – Marii, która odkryła przed nami swoje codzienne wyzwania. Pogadanki na temat zachowań dziewczynki, co lubi i nie lubi, z czym ma problem w jaki sposób komunikuje się z innymi oraz jak wygląda jej dzień. Następnie, uczniowie mogli osobiście doświadczyć trudności jakich doznaje dziecko z ASD, stymulując zaburzenia zmysłów za pomocą różnych akcesoriów.

Do akcji przyłączyły się również klasy zerowe, które wykonały plakaty a następnie z dumą rozwiesiły swoje dzieła na korytarzach naszej szkoły.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z ASD.

Tolerancja nie jest kwestią instynktu, lecz świadomości. Często pewne zachowania nietolerancyjne mogą wynikać z niewiedzy, stereotypów czy też mitów krążących w społeczeństwie. Dlatego organizowane w szkole akcje przyczyniają się do pełniejszego zrozumienia i akceptacji osób niepełnosprawnych żyjących obok nas.

Ewa Olbryś i Anna Tylenda

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content