Menu

Uczniowie poznali wygląd i symbolikę flagi Grecji

0 Comment


Uczniowie poznali wygląd i symbolikę flagi Grecji

W ramach projektu POWER ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów” klasy IV – VII ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich wykonały z brystolu i długich wykałaczek flagi Grecji. Każda z nich ma kształt prostokąta podzielonego na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe; w lewym górnym rogu znajduje się kanton z białym krzyżem na niebieskim tle.

Taka wersja flagi obowiązuje od 21 grudnia 1978 roku. Krzyż reprezentuje tradycję chrześcijańską Grecji utrzymywaną głównie przez kościół prawosławny. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały – pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku. Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta Eleuthería é Thánatos (Wolność albo śmierć).

Skip to content