Menu

Dokarmiamy ptaki zimą

Dokarmiamy ptaki zimą

 

Śnieg zasypał pola, lasy.

Dokąd lecą głodne ptaki?

Kto je karmi po zamieci?

Kto?

Wiadomo- dzieci!

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę, dokarmiajmy je!!!

Prosimy rodziców o pomoc w zgromadzeniu karmy dla ptaków.

Jak i czym dokarmiać ptaki?

1. Rozpoczynamy dokarmianie wraz z pojawieniem się ujemnych temperatur i pokrywy śnieżnej (jak najbardziej możemy wyłożyć pożywienie ptakom wraz z pojawieniem się przymrozków a przed mającymi wystąpić silnymi opadami śniegu by wiedziały gdzie mogą znaleźć pokarm.

2. Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami z własnego stołu. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli i sztucznych dodatków, które są szkodliwe dla ptaków, ptaki od tego chorują.

3. Podajemy ptakom naturalne pożywienie, takie jak ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, orzechy, owoce, wieszamy słoninkę itd.

4. Wykładamy pożywienie w przygotowanym do tego miejscu – karmniku, który najlepiej jak jest ustawiony w zacisznym miejscy, osłoniętym od wiatru; tak by blisko niego był jakiś gęsty krzew w którym ptaki mogłyby się schronić. Ważne by karmik był przestrzenny wysoki i szeroki na min. 25 cm by ptaki mogły swobodnie do niego wlatywać i szybko się ewakuować.

5. Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków musimy robić to systematycznie przez całą zimę, do kiedy stopnieją ostatnie śniegi.

 

6. Zachęcamy również Państwa do wspólnego z dziećmi dokarmiania ptaków we własnych karmnikach. Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny dla naszych pociech, uczą odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, dają możliwość obserwacji, ale także satysfakcję i wiele radości.

Skip to content