PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH SP5

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 IM. NOBLISTÓW POLSKICH

W GOŁDAPI W SYTUACJI WYSTĄPIENIA COVID -19

NA PODSTAWIE:

Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)

Organizacja opieki w oddziałach przedszkolnych:

• Oddziały przedszkolne mieszczą się na I piętrze w salach:104, 106, 107.
  • Wychowawczynią grupy 0 A jest p. Martyna Fiszer, 0 B – p. Barbara Bester, 0 C – p. Anna Przybyło.
  • W grupie oddziału przedszkolnego w przeliczeniu na 4 m2 powierzchni w salach 104 i 107 nie może przebywać więcej jak 12 osób, czyli 11 dzieci plus wychowawca, a w sali 106 – 11 osób – 10 dzieci plus wychowawca.
  • Dzieci nie mogą przynosić z domu zabawek oraz innych przedmiotów.
  • Sale zostały dostosowane do nowych warunków, zostały tam usunięte wykładziny dywanowe oraz pluszowe zabawki.
  • Raz na godzinę nastąpi wietrzenie sali.
  • Obsługa szkoły nie kontaktuje się z przedszkolakami.
  • Dzieci konsumują wyżywienie przyniesione z domu, catering nie będzie realizowany.
  • Przed powrotem dziecka do szkoły rodzic zobowiązany jest podpisać oświadczenie przygotowane przez placówkę.
  • Codziennie za zgodą rodzica zostanie dziecku wykonany pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym.
  • Wychowawca posiada spis telefonów do rodziców dzieci oraz rodzice posiadają numery telefonów do szkoły oraz do wychowawcy.
  • W przypadku niepokojących objawów choroby dziecko zostanie odizolowane do odrębnego pomieszczenia z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie zostaną powiadomieni o tym fakcie rodzice w celu pilnego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego.
  • W zależności od warunków atmosferycznych dzieci raz dziennie będą przebywały na świeżym powietrzu na placu szkolnym.

Zasady postępowania rodziców/opiekunów oraz innych osób

• Rodzice przyprowadzający dzieci powinni przestrzegać zasad higieny, posiadać maseczkę, rękawiczki, zachować dystans 2 metrów od pracowników szkoły oraz innych dzieci.
  • W szatni przebywać może 4 rodziców z dziećmi.
  • Do oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  • Dzieci do oddziału przedszkolnego są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
  • Nie wolno przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
  • Każda inna osoba chcąca wejść do szkoły powinna posiadać maseczkę oraz rękawiczki.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

• W przedsionkach do wejścia do budynku znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym, każdy wchodzący do budynku jest zobowiązany zdezynfekować dłonie.
  • Dzieci oraz wszyscy pracownicy szkoły mają obowiązek regularnie myć ręce wodą z mydłem szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  • Zabawki, sprzęty w sali, toalety, klamki oraz plac zabaw będą codziennie przemywane detergentem lub płynem dezynfekującym.
  • Poidełko jest wyłączone z użycia.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu

• Do pracy w Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę, w szczególności zakaźną. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, powinni skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarnoepidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  • W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostanie on niezwłocznie odsunięty od pracy.
  • Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zostaną zdezynfekowane powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  • Numery alarmowe oraz niezbędne przy Covid-19 znajdują się na tablicy ogłoszeń na parterze szkoły oraz na drzwiach wejściowych.
  • Wyznaczona osoba na bieżąco śledzić będzie informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępne na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/.

Procedura wchodzi w życie z dniem 6 maja 2020 r.

Bożena Kalinowska

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5